Archive for Felezkar

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شرکت ایساکو

شرکت ایساکو که پشتیبانی کننده قطعات برای ایران خودرو است روزکارگر را برای کارگران تعطیل اعلام کرد و مبلغ ١٥٠ هزار تومان هم عیدی به این مناسبت به کارگران پرداخت. همچنین برای ماه رمضان هم یک بسته غذایی شامل ١٥ کیلو برنج درجه یک گیلان، ٤ بسته پنیر، همه گونه حبوبات، ٥ کیلو مرغ به کارگران داد. البته هر ساله در رمضان بسته های خرما داده می شد که امسال داده نشد.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پروژه های نفتی

پروژه نفت سنگین قشم واقع در جزیره قشم که در قرارداد شرکت پتروپی بوده و این شرکت هم قرارداد را به شرکت عمران رهگذر زاگرس واگذر نموده و پیمانکار این شرکت به نام اردشیرآذرکمان کار ساخت مخازن این پروژه را انجام می دهد. این پیمانکار با استخدام نزدیکانش و استثمار بی حد از انان حقوق کارگران را پایین می اورد.

…بیشتر

دروود به کارگران سرزمینم و ننگ به دزدان سفره هایمان

صدای ما شنیدنی است و طبق گفته زنده یاد فروغ فرخزاد (تنها صداست که می ماند)….صدای ما ندای دادخواهی ماست که برای رسواگری دزدان سفره هایمان از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد. سراپای وجود دزدان سرزمینمان ایران فقط با دروغ بسته شده است که برای رسیدن به آبشخور سودورزی از تمامی صفات نیک انسانی می گذرند و چهره اهریمنی خود را در زمان مناسب به نمایش می گذارند.

…بیشتر

پیام سندیکا، شماره ٦٧ اسفند ماه سال ٩٧ منتشر شد!

نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری شماره ٦٧ اردیبهشت ١٣٩٧ بصورت چاپی و الکترونیکی در ایران منتشر شد.

در این شماره می خوانید:

…بیشتر

کارگران ذوب آهن به خبرنگار پیام سندیکا چنین می گویند

١-کارگران کارهای سخت و طاقت فرسا را انجام می دهند تا جامعه به سوی پیشرفت حرکت کند در مقابل مسوولین نیز باید ارزش و شان کارگر را رعایت کنند و موضوع قراردادهای کارگران را بصورت رسمی در بیاورند

٢- مدیریت باید با راهکارهایی، شرایط مناسب برای کاهش استرس و فشار کاری را با افزودن کارگران به هر بخش تامین کند

٣- با تخصیص پاداش و امکانات رفاهی می توان انگیزه کاری را بیشتر کرد

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از مشکلات کارگران شرکت کیسون

٧٠ کارگر پروژه باغ کتاب شرکت کیسون یازده ماه حقوق و سنوات ١١ سال کار خود را از این شرکت غول پیکر ساختمانی طلبکارند. این کارگران همگی قرارداد موقت بوده و کارگرانی با ١١ سال سابقه طلبکار این شرکت هستند

در سال گذشته این کارگران با قراردادی یکساله مشغول به کار می شدند در حالی که از سال جدید با قراردادهای یک ماهه کارگران قرارداد بسته اند.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از شهرک صنعتی ساوه

شرکت لاستیک پارس به بخش خصوصی فروخته شد . این شرکت در شهر صنعتی ساوه واقع شده است و با  ۲۰۰۰ نیرو در شروع کار در سال گذشته به ۱۷۰۰ کارگر تقلیل یافت و در حال حاضر با ۷۰۰ نفر به کارش ادامه میدهد .این کارخانه توسط یک خانم که گفته می شود مدیر عامل چندین کارخانه لاستیک سازی است مانند زاگرس پارس خریده شده به مبلغ ۸۳ میلیارد تومان!!! که قیمت چند دستگاه آ ن نیز نمی باشد .

 کارگران شرکت در حال حاضر در حالت بلاتکلیفی بسر می برند و نمی دانند که سیاست جدید صاحب کارخانه چیست ؟ آیا تعدیل نیرو می کند یا نه؟ باید منتظر ماند.

…بیشتر

سندیکاهای کارگری پیشتاز مبارزات آزادیخواهی

در سالهای فعالیتم در سندیکای فلزکارومکانیک بارها از من سوال شده که حدود فعالیت سندیکا چیست؟ و تاچه حد درگیر مسایل اجتماعی و سیاسی می شود؟ آیا مواضع فعلی سندیکای کارگران فلزکارومکانیک در عرصه های اجتماعی و اقتصادی، سیاسی، خارج از محدوده کار سندیکایی نیست؟ متاسفانه این سوال بیشتر از طرف کسانی عنوان می شود که نه تنها کار سندیکایی و اصول سندیکایی را نمی دانند بلکه حتا تاریخ جنبش سندیکایی راهم نخوانده اند.از طرفی بسیاری دیگر نیز سندیکاها را تشکلی بی خاصیت ،که از رشد آگاهی طبقاتی کارگران جلوگیری کرده و آنان را از داشتن اُفق دید محروم می کنند،نام برده اند. این دوستان معتقدند که سندیکاها چون در سیاست (البته آنطور که منظورآنان است) دخالت نمی کنند وفقط به مسایل اقتصادی می پردازند، در نتیجه کارگران سندیکایی از آن رشد یافتگی که نیازطبقاتی اشان است و از خصلت طبقاتی خود دور می شوند واز وظیفه اصلی خود که همانا تسخیر ماشین دولتی است در روز موعود پرهیز می کنند.

…بیشتر

گزارش گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای ها از رمیله عراق

امروز ١٨ اردیبهشت با اتحاد کارگران ایرانی شاغل در رمیله عراق اعتصابی در جهت دریافت حقوق معوقه از بهمن تا کنون شکل گرفت. تمامی تلاش های کارفرمای عراقی و سرپرستان ایرانیش برای تفرقه بین کارگران پس از دوهفته سودی نبخشید و کارگران دست به اعتصاب زدند.

در این اعتصاب یکپارچه ٢٠٠ نفر از کارگران شرکت داشتند و با مذاکره ای سخت کارفرما را مجبور به پرداخت حقوق بهمن و اسفند نمودند.  مشروط به اینکه افرادی که در اعتصاب  شرکت کردند به ویژه ١٠ نفر مذاکره کنندگان کارگری به هیچ عنوان و بهانه ای از کار اخراج نشوند.

…بیشتر

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از کارخانه های شیشه

از کارخانه شیشه شفق واقع در شمس آباد خبر می رسد که از ٥٥ کارگر سال قبل تنها ٣٠ کارگر امسال مشغول به کارند حتا اپراتور دستگاههای سی ان سی را هم اخراج کرده اند به دلیل دستمزد زیادش و فشار کار به دوش کارگران باقی مانده افتاده است.

کارخانه آدینه جام قم کارگرانش را  از ٤٠ کارگر به ١٥ کارگر کاهش داده است و کارفرما طی ترفندی کارخانه را به ٤ کارگر به مبلغ ماهیانه ٢٤ میلیون اجاره داده و این کارگران برای اینکه هزینه ها را پوشش دهند شب و روز کار می کنند. …بیشتر